Andrzej TOBIS (ur. 1970)
Nr katalogowy: 428
Figura parkowo-geometryczna, 2013
olej, płótno; 130 x 100 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Tobis / 2013.
estymacja: 8 000 - 10 000 zł
olej, płótno; 130 x 100 cm;
Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Dyplom uzyskał w 1995 roku w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury i Pracowni Rysunku prof. Jacka Rykały. W 1996 rozpoczął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. Zajmuje się głównie malarstwem i fotografią. Od 2006 roku pracuje nad długofalowym, utopijnym projektem konceptualnym A-Z (Gabloty edukacyjne).
Jego prace znajdują się w zbiorach takich instytucji jak: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie; Fundacja Sztuki Polskiej ING, Warszawa; Znaki Czasu, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu; Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie; Muzeum Śląskie, Katowice; Znaki Czasu, Katowice; Muzeum Górnośląskie w Bytomiu; Muzeum Historii Katowic.
[źródło: asp.katowice.pl/uczelnia/nauczyciele-akademiccy/andrzej-tobis, zacheta.art.pl/pl/kolekcja/artysci/andrzej-tobis]