Atelier Heleny Wolfsohn, Drezno
Nr katalogowy: 605
Wazon dekoracyjny z pokrywą, z miniaturami dworskimi á la Watteau w rezerwach
Niemcy Drezno, atelier malarskie Heleny Wolfsohn i następców
(Emilie i Leopold Elbowie), kon. XIX w.
estymacja: 7 000 - 9 000 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; przetarcia złoceń, uszkodzenia powierzchniowe (zatarcia i ubytki) miniatury ze sceną nauki gry na flecie, w partii z owieczką i roślinnością;
wys. ok. 63 cm, średn. podstawy 19 cm; sygn. kobaltem podszkl. kaligraficzny monogram wiązany AR.
Niemcy Drezno, atelier malarskie Heleny Wolfsohn i następców (Emilie i Leopold Elbowie), kon. XIX w.
Wazon - potiche, seledynowy, tralkowy, z obręczową szyjką i kopułową, wpuszczaną pokrywą; na brzuścu i pokrywie po dwie miniatury dworskie á la Watteau, w scenerii parkowej, ujęte w złocone taśmowe rezerwy z ornamentem falistym, roślinnym, kratownicą lub plecionką; na brzuścu: 1) nauka gry na flecie, z owieczką zaroślach, 2) grupa czworga muzykujących, m.in. dama z gitarą i siedząca z zeszytem z nutami na kolanach; na pokrywie : 1) siedząca na wzniesieniu dama 2) siedzący na głazie młodzieniec w pelerynie. Wokół szyjki i kołnierza pokrywy szlaki złoceń, krawędzie i uchwyt złocone.
Dekoracja z seledynowym tłem w typie Fondporzellan i staranne, dobrej jakości miniatury dworskie odwołują się do XVIII-wiecznych dekoracji miśnieńskich.