Wacław ŻABOKLICKI (1879-1959)
Nr katalogowy: 32
Bzy, ok. 1930
olej, płótno; 83 x 97,5 cm;
sygn. p.d. "W. Zaboklicki".
olej, płótno; 83 x 97,5 cm;
sygn. p.d. "W. Zaboklicki".
Początkowo uczył się w Szkole Rysunkowej W. Gersona w Warszawie. Później studiował w Monachium u M. Weinholdta, A. AzĄbégo i C. Marra oraz w Paryżu w Académie Colarossi. Po zakończeniu nauki, w latach 1904-1912 mieszkał w Bretanii, w czasie I. wojny światowej był w Rosji, a w 1919 r. osiadł w Warszawie. Malował pastelem i olejno, przede wszystkim pejzaże (głównie marynistyczne) oraz kwiaty. Należał do Koła Marynistów Polskich. Wystawiał m.in. w Instytucie Propagandy Sztuki, TPSP, Zachęcie oraz z grupą "Niezależnych". Obrazy w Muzeach Narodowych w Gdańsku i Warszawie.
"Nie tylko morze maluje Zaboklicki. Prześlicznie, lekko notuje poezję sadów kwitnących, dróżek w ogrodach słońcem ubarwionych, kwiatów w tzw. martwych naturach i cudnych oddali równin mazowieckich, z których jest rodem. [...] Jest w pełni sił i rozwoju swego natchnionego talentu, w pełni uświadomienia własnej drogi" (Jan Kleczyński, Wacław Zaboklicki. Próba charakterystyki [w:] Wystawa prac Wacława Zaboklickiego, Salon Sztuki Cz. Garlińskiego, Warszawa 1930).