Nr katalogowy: 808
Sekretera w stylu biedermeier
Sosna, dębina, jesion; fornir - mahoń,
czeczota orzechowa; 225 x 129,8 x 64,4 cm.
Europa Środkowa, Polska (?); 1 ćw. XIX w.
trzyczęściowa, prosta na bokach, falista od frontu, z trzyszufladową podstawą, wysuwanym blatem zakrytym
bębnem klapy części sekreterowej oraz rozbudowaną nastawą z trzema różnej wysokości szafkami i szufladą
u dołu. Całość wsparta na czterech konsolowych, profilowanych nóżkach, fornirowana wzorzystą okleiną
orzechową. Dolna szuflada o prostym licu, dwie pozostałe wybrzuszone. Wysuwany blat z licem imitującym szufladę.
W nastawie skrzydła drzwi szafek wybrzuszone, bocznych niższych mocno. Środkowa szafka nastawy zwieńczona
falistym naczółkiem, ujęta na bokach półkolumnami, na graniastych wspornikach. Wnętrze części sekreterowej
z jedenastoma, różnej wielkości szufladami. Blat podzielony na trzy części, z trzema zakrywanymi wiekami pojemnikami
(dwuboczne przesuwane, środkowy, odkładany). Wieko środkowej części wyklejone suknem.
W środkowej szafce nastawy dwie półki, górna falista, wąska.
Sosna, dębina, jesion; fornir - mahoń, czeczota orzechowa;
225 x 129,8 x 64,4 cm.
Prezentowany mebel o pięknej, wieloelementowej formie, typowej dla okresu biedermeieru, jednakże rzadziej spotykanej
na polskim rynku antykwarycznym. Wartość mebla podwyższa dobry stan zachowania nie zmieniony konserwacjami.