Nr katalogowy: 731
Zegar kominkowy
z gołąbkami i parą kandelabrów;
Francja, Paryż, firma Bouquet, Rue de Clichy,
3 ćw. XIX w.
z gołąbkami i parą kandelabrów
w obudowie z brązu złoconego; wsparta na 6 kolistych, spłaszczonych nóżkach prostokątna podstawa
z łukowatymi bokami, ozdobiona rozetkami na ryzalitowo wysuniętych kostkach; wyżej cokół z reliefem
frontowym wyobrażającym putta z atrybutami nauki: zwój, luneta, globus; po bokach - instrumenty
muzyczne, skrzyżowane pochodnie etc.; z tyłu festony kwiatowe; na cokole - kanelowana półkolumna,
podtrzymująca cylindryczną puszkę z mechanizmem; w zwieńczeniu plastyczne obłoczki z parą gołąbków;
po bokach wolutowe spływy z głowami kozłów i girlandami; tarcza obramowana akantem i perełkami,
okryta wypukłym szkiełkiem, z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym; pośrodku napis:
„Bouquet / A PARIS”; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin, naciągiem sprężynowym i
wahadełkiem, osłonięty z tyłu płaskim szkiełkiem; kandelabry 5-świecowe, na podstawach zbliżonych do
kwadratu, ozdobione na narożach kostkami z rozetką, opasane plecionką z liści lauru przewiązaną wstęgami;
trzon smukły, kanelowany, wazonowy, z festonami laurowymi; wyżej 4 ramiona - ulistnione, zwinięte
wolutowo, zakończone talerzykami obwiedzionymi perełką i niewielkimi tulejkami; zwieńczenie trzonu
gruszkowate, ze spiralnymi puklami, zakończone tulejką z ruchomą gaśniczką w formie płomienia;
brąz złocony, szkło; zegar - wys. 42 cm, szer. 33 cm, głęb. 18 cm; kandelabry - wys. 49 cm,
szer. ramion 25 cm, podstawy 14 x 14 cm.
Francja, Paryż, firma Bouquet, Rue de Clichy, 3 ćw. XIX w.