Nr katalogowy: 727
Skrzynia ludowa
Materiał: sosna; 77 x 145 x 68,5 cm;
Dolny Śląsk, 1812.
prostopadłościenna, z odkładanym wiekiem, mazerowana, marmoryzowana, wieko i front (podwójne)
oraz boki (pojedyncze) dekorowane kwadratowymi polami z bordiurami i żyłkami, wypełnione
malowanymi gałązkami kwiatowymi. We wnętrzu przyskrzynek na lewym boku oraz półka z listwą
ograniczającą na całej szerokości pleców. Na bokach kute, stalowe uchwyty. Zawiasy pasowe, faliste
z blachy stalowej. Zamka brak.
Materiał: sosna; Wymiary: 77 x 145 x 68,5 cm;
Dolny Śląsk, 1812.
Potężna i bardzo dobrze zachowana skrzynia malowana, wykonana na terenie Dolnego Śląska
(najprawdopodobniej w rejonie Jeleniej Góry, Suchej Beskidzkiej), datowana na froncie. Forma i sposób dekoracji
mebla malunkami imitującymi marmur i usłojenie drewna potwierdzają miejsce wykonania skrzyni, gdzie
techniki te były popularne i stosowane do dekoracji mebli, nie tylko ludowych. Tradycja dekorowania w ten
sposób powierzchni drewnianych obejmowała w tym czasie i regionie Południowo-wschodnie Niemcy i Austro-
Węgry. Inspiracją dla polskich mebli ludowych z tego terenu były sprzęty wykonane na terenie Czech.
Malowane meble ludowe były wykonane w granicach obecnej Polski w XVII i 1 poł. XIX w. W 2 poł. XIX wieku
tradycja ta zaczęła zanikać. Forma, dekoracja i stan zachowania, potwierdzają czas wykonania mebla. Mebel
w bardzo dobrym stanie zachowania, unikalny, obiekt o wartości muzealnej. Malatura udatnie lecz w sposób
stylizowany imituje zarówno usłojenie drewna, jak i rysunek marmuru.