Nr katalogowy: 719
Zegar kominkowy portykowy
Francja, Argenteuil, mechanizm Paryż,
firma Japy Freres i Cie, 3 ćw. XIX w.
w obudowie drewnianej, architektonicznej; podstawa prostopadłościenna, na 4 płaskich klockach, zdobiona od frontu intarsją z motywem stylizowanej wici roślinnej
i palmetą pośrodku; wyżej portyk z czterech spiralnie toczonych, czernionych kolumienek, z bazami i głowicami z brązu złoconego, moletowanymi we wzór
drobnej plecionki; między kolumnami zawieszony mechanizm, z naciągiem sprężynowym, wychwytem kotwicznym i wahadłem, bijący godziny i półgodziny; na
płycie mechanizmu w kole napis: „JAPY FRERES & Cie, EXPOSITION 1855 / GRANDE MEDAILLE D'HONNEUR”; tarcza emaliowana, biała, cyfry rzymskie;
częściowo zatarty napis: „[…] ESCHE / ELEVE DE BREGUET / A ARGENTEUIL”; zwieńczenie z intarsjowanym fryzem, dwuspadowym daszkiem i falistym
szczycikiem; zegar nastawiony na prostokątny presentoire o wyoblonych narożach (pierwotnie okryty szklanym kloszem); drewno czernione, intarsjowane, brzoza,
jawor, okleiny mahoniowe, brąz złocony, mosiądz, stal; wys. 44 cm, szer. 22 cm, głęb. 12,5 cm; presentoire - wys. 4 cm, szer. 28,8 cm, głęb. 19 cm.
Francja, Argenteuil, mechanizm Paryż, firma Japy Freres & Cie, 3 ćw. XIX w.