Zespół naczyń obiadowych Fausta
Niemcy, wytwórnia fajansu
Villeroy & Boch, zakład w Wallerfangen, 1 ćw. XX w.
Składa się z owalnej wazki z pokrywą, 3 wazek okrągłych, 3 owalnych salaterek, 2 sosjerek z
talerzową podstawą, 3 półmisków owalnych o dwóch wielkościach, 12 talerzy głębokich, 16 talerzy
płytkich oraz dzbanka z pokrywką. Razem: 41 sztuk. Naczynia z liściastym reliefem wokół brzegów,
o falistych krawędziach, z granatowo-szarym ornamentem z motywem maków ogrodowych,
drobnych gałązek kwiatowych i rocaillów. Uchwyty rocaillowe, antabowe, z ornamentem liściastym.
Pojedyncze wyszczerbienia przy krawędzi dwóch półmisków i obręczy dna jednego talerza; klejony
uchwyt pokrywki dzbanka; porysowania szkliwa i przebarwienia na kilku naczyniach.
Fajans delikatny, druk w kolorze błękitu pruskiego, szkliwo przejrzyste ołowiowo-boraksowe.
Wymiary: waza wys.12,5cm, 32x21cm; wazki wys.9,7c, średn.21,5cm; salaterki wys.5,8cm,
24x18cm; sosjerki wys.10cm,dł.24cm; półmiski owalne wys.2,7cm, 31x24cm (2 szt.); wys.3,2cm,
39,5x25,5cm (1 szt.); talerze głębokie wys.4cm, średn.24cm; talerze płytkie wys.2,5cm,
średn.24,2cm; dzbanek wys.21,7cm.
Sygn. druk granatowo-szary: uskrzydlona główka Hermesa i dwa kaduceusze, niżej w szyldzie
okuciowym: VILLEROY & BOCH, w półkolu z ząbkami: WALLERFANGEN, niżej półkoliście:
FAUSTA (nazwa wzoru)
i litery: A lub O; wyciski: X3, 3, 2, 8, 6, U, P4, P6, H3, F3, A, K.
Niemcy, wytwórnia fajansu Villeroy & Boch, zakład w Wallerfangen, 1 ćw. XX w.