Nr katalogowy: 512
Filiżanka z dekoracją „mit Fels und Foge
oraz barwną - Hausmalerei
Miśnia, ok. 1735-1740, dekoracja
naszkliwna Friedrich J. Ferner: ok. 1740-45
oraz barwną - Hausmalerei
półkulista, z obręczą dna; wokół czaszy na zewnątrz kobaltowa dekoracja „z ptakiem i skałą”, uzupełniona barwnymi kwiatami i ptaszkami; wewnątrz czaszy barwny motyw architektoniczny w dnie oraz motywy leżącego lwa(?), kwiatów i drzewko wokół boków. Wewnętrzna krawędź z kobaltowym szlakiem półkoli i złoconą koronką; porcelana, kobalt podszkliwny, farby naszkliwne, złocenia; wys. 4,5 cm, średn. 7,6 cm; sygn. kobaltem podszkl. (w podwójnym kręgu wokół dna): skrzyżowane miecze i litera W; Miśnia, ok. 1735-1740, dekoracja naszkliwna Friedrich J. Ferner: ok. 1740-45
Interesujący przykład malarstwa „domowego” na XVIII-wiecznej porcelanie miśnieńskiej z dekoracją dalekowschodnią; porcelana miśnieńska z europejskimi malaturami malarza „domowego” F.J .Fernera także w zbiorach polskich (m.in. Wawel, Muzeum Narodowe w Warszawie).