Nr katalogowy: 407
Rzeźba świętej - Św. Klara (?)
drewno lipowe, polichromowane, wys. 118 cm.
Polska, ok. 1700 r.
Polska, ok. 1700 r.
Stojąca rzeźba świętej zakonnicy w habicie i welonie na głowie opadającym na ramiona i persi
odziana jest w przepasaną szatę spodnią i spięty na piersiach płaszcz otulający plecy oraz ramiona i
okrywający krótką połą prawe biodro i kolano. Ręce pierwotnie złożone do modlitwy, obecnie
pozbawione są dłoni i przegubów. Niewątpliwie pierwotnie związana z średnich rozmiarów ołtarzem
bocznym, figura stała przypuszczalnie na wysuniętej silnie w bok konsoli lub cokole ołtarzowym, ma
bowiem pozbawione korytowania, opracowane rzeźbiarsko i malarsko plecy, a zatem była
przeznaczona do oglądania także od tyłu. Przy próbie datowania figury warto zwrócić uwagę na
nieco zaskakującą dychotomię stylową między traktowaniem twarzy i draperii.
Ta ostatnia wywodzi się jeszcze z rzeźby późnorenesansowej początku XVII w. czego sygnałem jest
choćby krótka pomarszczona poła płaszcza przerzucona na biodro. Jednak o datowaniu na przełom
XVIII i XVIII w. przesądza typ fizjonomiczny bliski modelowi ok. 1700 r. o pewnych cechach
klasycyzujących, zwłaszcza regularnych rysach owalu twarzy o prostym wąskim nosie i równomiernie
rozstawionych wąskich oczach. Polichromia na większości powierzchni jest silnie zniszczona, odarta
z gruntu i zmatowiała, ostatnia próba konserwacji ograniczyła się jedynie do twarzy. Ta dobrej klasy
rzeźba warta jest niewątpliwie większej troski konserwatorskiej.