Nr katalogowy: 613
Zegar (obudowa) porcelanowy, z grupą w strojach pasterskich i dekoracją kwiatową
Niemcy, Saksonia - Turyngia?, 2 poł. - koniec XIX w.,
naśladownictwo marki wiedeńskiej.
estymacja: 5 000 - 6 500 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, mechanizm metalowy sprężynowy typu chodzik (mosiężny), tarcza emaliowana;
drobne ubytki dekoracji plastycznej (część fujarki muzykującego chłopca, atrybuty w dłoni dziewczyny z lewej, kwiaty i palce dłoni chłopca w zwieńczeniu, liczne drobne ubytki dekoracji kwiatowej), przetarcia złoceń, uszkodzona emalia na tarczy;
wys. 38,5 cm, podstawa 18,5 x 12 cm;
sygn. od spodu przy wewnętrznej krawędzi podstawy: kobaltem podszkliwnym tarcza opaskowa z kropką przy dolnej krawędzi.
Niemcy, Saksonia - Turyngia?, 2 poł. - koniec XIX w., naśladownictwo marki wiedeńskiej.
Zegar przyścienny neobarokowy, konsolowy, z grupą w stylizowanych strojach pasterskich na rocaillowej podstawie: chłopiec grający na fujarce i dwie siedzące dziewczyny: z czarką w dłoniach i kwiatami; w zwieńczeniu siedzący bosy chłopiec w trikornie, z kwiatami dłoniach. Wokół kolistej obudowy werku oraz na podstawie - plastyczna dekoracja girlandami kwiatów oraz złoconymi rocaillami. Boki i tył obudowy z malowaną dekoracją kwiatową, boki na wysokości obudowy mechanizmu zegara z ażurową kratownicą.
Stylistyka i szczegóły dekoracji i malatury o wykluczają atrybucję wiedeńską, mimo umieszczenia na obudowie (mylącej) sygnatury manufaktury w Wiedniu.