Nr katalogowy: 738
Zegar szafowo-podłogowy w stylu art deco
Dębina; 142,3 x 27,2 x 21 cm.
Europa Zachodnia (Niemcy?), 1 ćw. XX w.
jednoczęściowy, z prostopadłościennymi szafką mechanizmu, zamykaną przeszklonym skrzydłem drzwi,
wąskim trzonem i podstawą analogicznego kształtu do szafki mechanizmu. Pod szafką mechanizmu na
trzonie stylizowana dekoracja z promieni. Tarcza kwadratowa, stalowa z sygnaturą MADE IN
ENGLAND, ożliwością przełączenia bicia i ciszy. Mechanizm płytowy, bijący godziny z gongiem 9
strunowym. Na zewnętrznej płycie ENFIELD CLOCK Co (LONDON) LTD, MADE IN ENGLAND;
Dębina; 142,3 x 27,2 x 21 cm.
Mebel wykonany w Europie Kontynentalnej, z angielskim mechanizmem, co było popularną praktyką. Anglia
od kilku stuleci słynęła z bardzo dobrych mechanizmów zegarowych, choć w XX w. były one, jak inne w
Europie produkowane masowo. Szafce nadano prostą bezstylową formę, pasującą zarówno do mebli
stylowych, jak i nowoczesnych. Niewielka dekoracja na trzonie zbliża ten mebel do stylu art deco.