Abraham Louis BREQUET (1747-1823)
Nr katalogowy: 722
Zegarek kieszonkowy, męski,
w etui, z kluczykiem - Brequet;
Francja, k. XVIII w.
srebrny, w podwójnej, odkrytej kopercie, sygn. „BREGUET” na wierzchu wewnętrznej mosiężnej koperty oraz na płycie mechanizmu i na tarczy; tarcza biało emaliowana z
arabskimi cyframi; szkiełko wtórne (luźne); mechanizm nakręcany kluczykiem, z „ekscytarzem” czyli budzikiem; kok ażurowy w formie promienistej tarczy solarnej, po bokach
grawerowane motywy kwiatowe; srebro, mosiądz, szkło, średnica 5,2 cm, wys. z kółeczkiem 7,3 cm; etui firmy kupieckiej, mahoniowe, prostokątne, z mosiężnym, gładkim
kartuszem w centrum wieczka; wewnątrz wyścielone fioletowym pluszem i atłasem ze złotymi tłoczeniami firmowymi i napisem: „HORLOGERIE FINE / DE GENEVE”; 3,3 x 12
x 8,7 cm;
Francja, k. XVIII w.
Abraham Louis Breguet (1747-1823) - założyciel (w 1775) istniejącej do dzisiaj firmy - to jeden z najbardziej znanych zegarmistrzów europejskich,
wynalazca wielu innowacji technicznych, m.in. balansu z tzw. „włosem breguetowskim”, a także mechanizmu „tourbillon”.