Nr katalogowy: 516
Pasterz z trzodą
Czechy, nieokreślona wytwórnia lub pracownia,
2.-3. ćw. XX w.
na podłużnej podstawie kroczący, lekko pochylony brodaty pasterz, w kapeluszu, długim rozpiętym płaszczu, wspierający się obiema rękami na długim kiju
pasterskim. Przy prawej nodze pasterza - baran, z tyłu trzy owce.
Porcelana techniczna (lub kamionka?), farby podszkliwne, szkliwo przejrzyste z krakelurą, złocenia; wys. 27 cm, podst. 33,5 x 12,5cm;
sygn. (od spodu podstawy) drukiem zielonym: MADE IN CZECHOSLOVAKIA, wyciski: KP, 111;
Czechy, nieokreślona wytwórnia lub pracownia, 2.-3. ćw. XX w.
Grupa figuralna wyraźnie nawiązuje do znanej miśnieńskiej rzeźby porcelanowej Otto Pilza (1876-1934),”Pasterz z trzodą” zaprojektowanej ok. 1908 roku.