Nr katalogowy: 414
Aniołek
drewno lipowe, polichromowane i złocone
(obecna polichromia i złocenia wtórne), wys. 57 cm.
Krąg puławski (?), po poł. XVIII w.
Późnobarokowa figurka aniołka, klęczącego na jednym kolanie wśród obłoków, o szeroko rozrzuconych rączkach w pozie adoracji, pierwotnie umieszczona była
zapewne w zwieńczeniu niewielkiego ołtarza. Niektóre cechy stylowe, jak fałdowanie draperii o silnym żłobkowaniu i ukośnych plisach fałd, typ fizjonomiczny o silnie
wysklepionym czole i dużych oczach oraz fryzura o jakby przetłuszczonych włosach układających się grubymi kosmykami na czole - mogą wskazywać na ośrodek
rzeźbiarski w Puławach (aktywny od ok. 1730 do ok. 1780) lub może raczej dość szeroki krąg jego oddziaływania w 2. poł. XVIII w. w Małopolsce, na
Lubleszczyźnie i Podlasiu. Byc może wtórne (choć także pochodzące z XVIII w.) są skrzydełka.