Nr katalogowy: 1901
Stolik pomocniczy neorokokowy
fornirowany orzechem, intarsjowany palisandrem, brzozą,
ozdobiony brązami rokailowymi; 71,5 x 43,6 x 32 cm;
Europa Zachodnia, 3 ćw. XIX w.
estymacja: 2 500 - 3 000 zł
o kształcie blatu i oskrzynienia zbliżonym do fasolki lub nerki, fornirowany orzechem, intarsjowany palisandrem, brzozą, ozdobiony brązami rokailowymi,
71,5 x 43,6 x 32 cm;
Stolik z odchylanym blatem i szerokim oskrzynieniem o kształcie zbliżonym do fasolki lub nerki, wsparty na czterech esowatych nóżkach, spiętych u dołu kwadratową półką o wklęsłych bokach. Całość fornirowana, intarsjowana, ozdobiona mosiężnymi okuciami rokailowymi: blat ujęty na krótszych bokach profilowanymi listwami, poniżej na oskrzynieniu uchwyty do przenoszenia, naroża nóg ozdobione festonami, stopy zaś kopytkowymi nakładkami. Na blacie w fasolowatej rezerwie intarsjowany ptak (orzeł?) wśród gałązek z czerwonymi owocami (głogu?). Wewnętrzna strona blatu i pojemnika w oskrzynieniu - czerniona.
Stolik w stylu neorokokowym, o typowej da okresu formie i dekoracji inspirowanej wzorami z połowy XVIII wieku. Niewielka i zgrabna forma bogato ozdobiona intarsjowaniem i brązami. Najprawdopodobniej głęboki pojemnik w oskrzynieniu był przeznaczony do przechowywania robótek.