Nr katalogowy: 832
Taca intarsjowana, inkrustowana
mahoń, kość barwiona i grawerowana, oliwka, drewna owocowe;
wys. 6 cm, dł. 58,7 cm, szer. 32 cm. Imperium Brytyjskie, XIX/XX w.
estymacja: 2 500 - 3 200 zł
Prostokątna, olistwowana na krawędziach, z tralkowymi, toczonymi uchwytami na krótszych bokach. Lustro ujęte podwójnymi żyłkami; w górnych narożach inkrustacje z kości, z motywem wieloramiennych, gwiaździstych rozet. Pośrodku dwie klęczące postacie we wschodnich strojach - jedna grająca na sitarze - instrumencie smyczkowym o długim gryfie, druga - z butelką i kieliszkiem; między nimi zastawa z kielichami i miseczkami; po bokach stylizowane bukiety w wazonach; poniżej wstęga z napisem: „UMAR - I - KHAIYYAM”. U góry intarsjowany napis: „A BOOK OF VERSES UNDERNEATH THE BOUCH”: niżej łukiem: „A JUG OF WINE, LOAF OF BREAD AND THOU-BESIDE ME SINGING IN THE WILDERNESS”; u dołu: „OH, WILDERNESS WERE PARADISE ENOW!”.
Napisy są zapewne cytatami z utworów perskiego poety, filozofa i uczonego Omara Khayyama, żyjącego na przełomie XI i XII w.