A. Michelsen (firma czynna od 1841)
Nr katalogowy: 708
Pucharek emaliowany
srebro cechowane, waga 115 g.
Kopenhaga, 3 ćw. XX w.
estymacja: 3 000 - 3 800 zł
srebro cechowane (cecha stosowana od 1949 roku -
A. MICHELSEN/ KOPENHAGEN/ H9/ STERLING/ DENMARK/X), emalia, wys. 6 cm, średn. 7 cm; waga 115 g.
Kopenhaga, 3 ćw. XX w.
Na stopie ośmiolistnej, stożkowaty, o rozchylonej krawędzi, z ośmiodzielną, pionowo puklowaną czarą , dekorowaną przejrzystą, niebieską emalią, pośrodku ujętą w złocony pas grawerowanych liści; wnętrze złocone. Jest to jedna z wielu replik pucharu królowej duńskiej Małgorzaty I (1353-1412), wykonanych przez Michelsena, różniących się kolorem emalii .
Założycielem firmy i jednocześnie twórcą jej sukcesów był Anton, który już w 1848 roku otrzymał tytuł królewskiego jubilera. Firma przez cztery pokolenia była własnością rodziny Michelsenów ugruntowując swoją wiodącą pozycję na rynku złotniczym już nie
tylko duńskim, ale i światowym. Znane są jej wyroby zdobione emalią (łyżeczki, biżuteria) oraz nawiązujące do sztuki staroskandynawskiej. W 1985 roku połączyła się z firmą Jensena.