Nr katalogowy: 1820
Zegar szafkowy, barokowy
drewno sosnowe, gipsatura, złocenia, mosiądz srebrzony, blacha srebrna, tłoczona, szkło;
wys. 50 cm, szer. 29 cm, głęb. 15,5 cm. Niemcy, 2 poł. XVIII w.
estymacja: 14 500 - 19 000 zł
wys. 50 cm, szer. 29 cm, głęb. 15,5 cm.
Niemcy, 2 poł. XVIII w.
Szafka drewniana, prostopadłościenna, oszklona z 4 stron, wsparta na 4 puklowanych, kulistych nóżkach, zwieńczona 4-spadowym daszkiem z kulistym, złoconym karczochem. Front z oszklonymi drzwiczkami zamkniętymi łukiem, z ozdobnym obramieniem: wzdłuż krawędzi stylizowana małżowina, u góry duża muszla i kwiatki w narożach. Wewnątrz tarcza, ze srebrzonym pierścieniem z godzinowym podziałem rzymskim i minutowym arabskim; w centrum - tarczka budzika i ażurowe wskazówki. Wokoło aplikowane ozdoby rocaille’owo-akantowe z tłoczonej, srebrnej blaszki. W podłuczu okienko kalendarza pod nakładką srebrną z koszem kwiatów, po bokach dwie tarczki do regulacji bicia. Boczne ścianki obudowy - z przeźroczami oszklonymi, w obramieniu podobnym, jak drzwiczki. Nad nimi - ażurowe głośniczki. Ścięte naroża szafki oraz spływy daszka - dekorowane snycersko esownicami i kwiatkami. Mechanizm z systemem bicia godzin i kwadransów, z kalendarzem i budzikiem.