Nr katalogowy: 607
Bażant
Niemcy, Turyngia - Unterweissbach, Artystyczne Warsztaty
Porcelany pod kierunkiem Maxa-Adolfa Pfeiffera, 1908-1940.
estymacja: 3 500 - 4 500 zł
porcelana, farby podszkliwne w gamie segerowskiej, wys. 45 cm; sygn. wyciskami: stylizowana figurka liska, cyfra 1126, niżej wycisk: Schwarzburger Werstaetten / (...) / Porcellankunst;
Niemcy, Turyngia - Unterweissbach, Artystyczne Warsztaty Porcelany pod kierunkiem Maxa-Adolfa Pfeiffera, 1908-1940.
Figura siedzącego na stylizowanym pniu bażanta, osadzonym na płaskim ośmiobocznym cokole; z boku cokołu wycisk: Ed. Soder;
Szwarcburskie warsztaty porcelany artystycznej założył w 1908 M.A. Pfeiffer, nawiązując do tradycji artystycznych najstarszej wytwórni porcelany w Volkstedt-Rudolstadt (zał. 1762) i jej protektora - księcia J.-Fr. Schwarzburg-Rudolstadt, stąd w nazwie: Schwarzburger Werkstaetten. Angażował jako projektantów najwybitniejszych artystów pocz. XX w., m.in. Barlacha, Essrea, Pilza, Neuhaeusera, Scheuricha. Po odejściu Pfeiffera do Miśni (1918) jego atelier prowadził do 1940 Ernst Schaubach.