Nr katalogowy: 836
Zegar podłogowy w typie Boulle’a
drewno czernione, brąz złocony, markieteria z szylkretu i blachy mosiężnej; szkło, emalia,
miedź; wys. 230 cm; Europa Zachodnia, Francja?; 2 poł. XIX w.
estymacja: 65 000 - 80 000 zł
miedź; wys. 230 cm, szer. 76 cm, głęb. 37,5 cm.
Europa Zachodnia, Francja?; 2 poł. XIX w.
Podstawa na planie prostokąta, wsparta na 4 nóżkach (przednie z brązu złoconego w formie łap zwierzęcych). Od frontu aplikacja z głową kobiecą i gałązkami akantu. Cokół o trapezowatym, wybrzuszonym froncie, oddzielony od trzonu ćwierćwałkowym gzymsem
z brązu. Trzon gruszkowaty, 4-ścienny, u dołu owalne okienko oszklone, ukazujące ruch wahadła, z soczewką w formie maski solarnej. U góry drzwiczek - aplikacja z głową Heliosa wśród promieni. Kaptur z kolistym szkiełkiem, osłaniającym tarczę - z cyframi rzymskimi
na emaliowanych plakietkach. W zwieńczeniu zegara - alegoryczna postać kobieca z pochodnią. Markieteria na całej powierzchni obudowy - z motywami groteski: wić roślinna, ptaki, tańczące postacie ludzkie, kandelabry, wazony, stylizowane kwiaty. Mechanizm
z systemem bicia godzin i półgodzin.