Nr katalogowy: 911
Szafka kątowa na słupach
(z niem. Stollenschrank), fornirowana jesionem i intarsjowana śliwą;
195 x 80 x 47 cm; Północne Niemcy, 1 poł. XVIII w.
estymacja: 6 300 - 8 400 zł
(z niem. Stollenschrank), fornirowana jesionem i intarsjowana śliwą; 195 x 80 x 47 cm;
Północne Niemcy, 1 poł. XVIII w.
Szafka kątowa o prostych bokach i froncie, ze ściętymi frontowymi narożami, jednoskrzydłowa, zwieńczona gzymsem, wypiętrzonym po środku i ściętym na bokach,
wsparta na trzech toczonych tralkach spiętych u dołu deskowymi łączynami (między przednimi nogami z prostopadłą deską idącą ku tylnej nodze, ustawionej w narożu korpusu). Całość
fornirowana wzorzystym jesionem, intarsjowana wstęgą śliwkową tworzącą pola o falistym zarysie. Korpus, zwieńczenie i płycina skrzydła ujęta ćwierćwałkami, podobnie jak postawa
bejcowanych na ciemno. We wnętrzu półka.
Popularny w 1 poł. XVIII wieku w Niemczech typ stosunkowo niewielkiej szafy, często właśnie w wydaniu kątowym. W prezentowanym egzemplarzu fornirowany, podobnie jak w innych
fornirowany jesionem z karpy o fantazyjnym, ciekawym usłojeniu. Mebel na dobrym poziomie wykonawczym, w dobrym stanie zachowania.
6 500 zł