Adolphe MOUGIN (1848-1928)
Nr katalogowy: 819
Zegar kominkowy z Amorkiem
brąz złocony, szkło; wys. 34,7 cm; Francja, Paryż, 4 ćw. XIX w.;
firma zegarmistrzowska czynna przy Rue de Turenne 75 (ok. 1870)
estymacja: 2 900 - 3 800 zł
brąz złocony, szkło; wys. 34,7 cm, szer. 17,7 cm, głęb. 13,5 cm; Francja, Paryż, 4 ćw. XIX w.; firma
zegarmistrzowska czynna przy Rue de Turenne 75 (ok. 1870), potem Rue des Filles du Calvaire (ok. 1890).
Podstawa półkolista, wsparta na 3 nóżkach z kołnierzami z listków akantu; wzdłuż krawędzi pas plecionki, wyżej ornament z liści lauru ze wstęgą. Korpus zegara w formie kanelowanej półkolumny; w zwieńczeniu
figurka siedzącego Amora z łukiem w lewej rączce i kołczanem pełnym strzał, leżącym u jego stóp. Od frontu na kolumnie - tarcza zegara biało emaliowana, z cyframi arabskimi i malowanym pośrodku festonem
różanym, obramowana kimationem, osłonięta szklanymi drzwiczkami w otoku z perełek. Nad tarczą i po bokach - pełnoplastyczna różana girlanda przewiązana kokardą. Za szklanymi drzwiczkami z tyłu -
widoczna płyta mechanizmu z bitym napisem w kole: „AD. MOUGIN DEUX MEDAILLES” oraz owalnym znakiem z literami „F C” rozdzielonymi wyobrażeniem Legii Honorowej; ponadto bite numery:
„1121”, „42”. Zegar bije godziny i półgodziny.