Nr katalogowy: 1902
Stolik - pulpit secesyjny
palisandrowy, intarsjowany mahoniem, orzechem we wzory floralne;
30 x 71,3 x 39 cm; Francja, Manufaktura Émile Gallé w Nancy, pocz. XX w.
estymacja: 3 600 - 4 800 zł
Niski stolik - pulpit z prostokątnym blatem fornirowanym i ozdobionym intarsjowaną gałązką kwiatową, wsparty na czterech, graniastych, profilowanych nóżkach. Nogi z oskrzynieniem spięte metalowymi wspornikami.
Émile Gallé (1904), słynny francuski projektant szkła i mebli; w 1883 roku rozpoczął produkcję mebli w Manufakturze w Nancy, która także po jego śmierci w 1904 roku produkowała te same modele odznaczające się dobrymi, delikatnymi proporcjami oraz subtelną dekoracją intarsjowaną i rzeźbioną opartą na motywach roślinnych. Prezentowany stolik, zapewne służący jako pulpit, ozdobiony został typową dla tej wytwórni dekoracją intarsjowaną.