Henryk HOCHMAN (1879/81?-1943)
Nr katalogowy: 607
Głowa kobiety z kwiatami we włosach (Primavera, Flora)
fajans delikatny biały ze szkliwem przejrzystym ołowiowo-boraksowym
(szkliwo z krakelurą) farby naszkliwne, odlew; wys. ok. 29 cm.
estymacja: 3 400 - 4 600 zł
fajans delikatny biały ze szkliwem przejrzystym ołowiowo-boraksowym (szkliwo z krakelurą) farby
naszkliwne, odlew; niewielkie przetarcia i skazy szkliwa, farby lekko „zgotowane”; wys. ok. 29 cm,
podstawa 22 x 17,5 cm; nie sygnowana.
Henryk Hochman, realizacja projektu autora w Skawińskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych
w Skawinie - Dział Fajansów (artystycznych), po 1917.
Głowa młodej kobiety, o lekko uniesionej twarzy z zamkniętymi oczami; faliste, zaczesane do góry
włosy wplecione barwne gałązki kwiatów; wokół szyi- dekoltu szafirowa draperia. Sygnowana,
biała wersja rzeźby, głowy określona jako Flora odnotowana w zbiorach Muzeum Regionalnego w
Radomsku. Rzeźbiarz - absolwent krakowskiej ASP był uczniem Felicjana Cynka
i Konstantego Laszczki, praktykował w pracowni Rodina w Paryżu; członek Towarzystwa Artystów
Polskich Sztuka. Hochman pracował w gipsie, brązie, marmurze i ceramice, wystawiał w
Warszawie, Krakowie, Lwowie Poznaniu, Monachium i Wiedniu. Zmarł w czasie likwidacji getta
w Bochni. Prace artysty w Muzeach Narodowych w Krakowie i Warszawie.