Nr katalogowy: 203
Golgota - grupa figuralna
drewno lipowe, gipsatura, złocenie; wys. 66 cm;
Niemcy, XVIII/XIX w.
estymacja: 8 000 - 11 000 zł
drewno lipowe, gipsatura, złocenie; wys. 66 cm, średnica podstawy 30 cm.
Niemcy, XVIII/XIX w.
Podstawa kolista, na 6 nóżkach zdobnych motywem róży (jedna z ubytkiem gipsatury
i złocenia); od spodu drewno wybierane promieniście, stożkowato dłutem. Wokół krawędzi
gzyms z listków laurowych i krąg plastycznych głazów. U stóp krzyża porzucone szaty
Jezusowe, kości do gry, narzędzia Męki Pańskiej ( kosz z młotkiem i obcęgami, obok sznury
i włócznia z gąbką); ponadto czaszka i piszczele Adama, z oplatającym je wężem. W głębi
z prawej dzban, z lewej postument z kajdanami i piejącym kogutem. Belki krzyża
z zaznaczonymi sękami. Chrystus w drapowanym perizonium i cierniowej koronie,
z promienistym nimbem nad głową; po bokach dwa aniołki w locie, mocowane na drucikach
do pionowej belki krzyża (jednemu brak prawej dłoni). Pod krzyżem z lewej strony stoi Jan,
z prawej Maria w długiej szacie i maforionie, z mieczem boleści tkwiącym w piersi
i splecionymi w geście rozpaczy dłońmi.