Nr katalogowy: 910
Szafka eklektyczna
na wysokich nóżkach, mahoniowa, fornir orzechowy; 212 x 82 x 46 cm;
Europa Środkowa, 2 poł. XIX w.;
estymacja: 2 500 - 3 000 zł
Szafka o prostych bokach, zamykana jednoskrzydłowo, z szufladką u góry, zwieńczona nastawianą na korpus półeczką, fornirowana wzorzystym orzechem. Korpus i półka od frontu wsparte na tralkach, a z tyłu na pełnych ściankach. Nogi związane łączynami o kształcie przypominającym literę X. Skrzydło drzwi na bokach ujęte kanelowanymi pilastrami. Szuflada o falistym licu na bokach flankowana rozetami.
Gzyms korpusu profilowany, ozdobiony ornamentem z „wolich oczu”. Ścianka półki ozdobiona prostokątnym lustrem; podobnie jak korpus na bokach ujęta kanelowanymi pilastrami i wolutami u dołu, zakończona naczółkiem z tralkami ujmującymi prostokątne pole zwieńczone łukowato, na bokach zaś toczonymi sterczynami. We wnętrzu dwie pełne półki, u góry wąska o falistym zewnętrznym zarysie, z wyciętymi otworami do zawieszenia kieliszków. Okucia mosiężne, w formie wydłużonych kartuszy eklektycznych.
Szafka pomocnicza na słupach, z uwagi na formę półek we wnętrzu (górna z miejscami wycięciami do powieszenia kieliszków), zapewne pomyślana jako kredensowa. Posiada typowa dla eklektyzmu formę i dekorację wzorowaną na historycznych ornamentach.