Jan MATEJKO
Nr katalogowy: 1013
Album
Warszawa 1873-1876,
nakład i druk Salomona Lewentala, 46 x 67 cm;
estymacja: 2 400 - 3 200 zł
Warszawa 1873-1876, nakład i druk Salomona Lewentala, 46 x 67 cm;
oprawa wydawnicza twarda, płótno, tytulatura tłoczona złotem w ozdobnej bordiurze z elementami florystycznymi, na środku wypukły portret Matejki. Album powinien zawierać 81 szt. (brak 14 kart) jednostronnie odbitych drzeworytów, przedstawiających ważne historyczne obrazy Jana Matejki, m.in. Kazanie Skargi, Stańczyka, Rejtana, Batorego pod Pskowem, Unię lubelską, Kopernika, Wernyhorę, Śmierć Przemysława, Iwana Groźnego, a także portrety postaci historycznych i współczesnych oraz widoki budowli i detali architektonicznych, m.in. z Krakowa, Lwowa, Żółkwi, Wiśnicza, zamku w Podhorcach. Rysunki na klockach drzeworytniczych w większości osobiście wykonał sam Jan Matejko.
Stan zachowania, oprawa zniszczona, ubytki, brak grzbietu, brak 14 kart wraz z bibułami i opisami, niektóre karty i opisy przedarte i posklejane, niektóre wyrwane, pogięte wraz z ubytkami, zaplamienia rycin. Ogólnie stan słaby do poważnej konserwacji.