Firma KAUFFMANN
Nr katalogowy: 1814
Barometr ścienny z termometrem
Francja, Amiens, 3 tercja XIX w.
estymacja: 2 300 - 3 000 zł
drewno liściaste, okleiny palisandrowe, intarsje, mosiądz, brąz, szkło;
wys. 100 cm, szer. 31,5 cm, głęb. 7 cm.
Obudowa przypominająca wykrojem instrument strunowy o długim gryfie. Część z wmontowanym barometrem - kolista, z tarczą mosiężną, srebrzoną; pośrodku giloszowana plecionka, wokół tarczy podziałka z napisami francuskimi; u dołu nazwa firmy: „Kauffmann / a Amiens”. obramienie z brązu złoconego, dekorowanego moletowanym ornamentem z wzorem plecionki, rozetek, kratki i perełek. W wydłużonej części górnej umieszczony termometr, z podziałka w skali Celsjusza i Reaumura. Sercowate zakończenie obudowy u dołu oraz prostokątne zwieńczenie u góry - dekorowane intarsją ze stylizowanymi gałązkami kwiatowymi i akantowymi oraz motywem wazy z kwiatami.