Nr katalogowy: 910
Stolik - kantorek, z unoszonym blatem pisarskim, tzw. „tronchin”
konstrukcja dębowa, sosna, okleiny mahoniowe,
żyłki jaworowe i hebanowe, skóra cielęca tłoczona, złocona;
Europa Zachodnia, Anglia lub Francja?; XIX/XX w.
estymacja: 9 000 - 12 000 zł
konstrukcja dębowa, sosna, okleiny mahoniowe, żyłki jaworowe i hebanowe, skóra
cielęca tłoczona, złocona; wys. 77,5 cm, po uniesieniu blatu 116 cm; szer. 86 cm, głęb. 52 cm.
4 nóżki graniaste, słupowe, zbieżne, z kostkami w formie grotu. W oskrzynieniu na planie prostokąta - szuflada, z boczną, wąską przegródką wewnątrz, opatrzona wpuszczanym zamkiem, którego rygiel wysuwa się ku dołowi. Na bokach oskrzynienia - wysuwane
blaciki oklejone skórą, z ozdobnymi tłoczeniami złoconymi wzdłuż krawędzi. Wierzch blatu z okleiną z mahoniu piramidowego, obwiedzioną podwójną żyłką. Pod blatem z przodu przycisk mosiężny pozwalający na uniesienie wierzchniej płyty, tworzącej ukośną
powierzchnię pisarską, osadzoną od frontu na wysuwających się, trójczłonowych wspornikach, a z tyłu na stelażu podobnym do konstrukcji pulpitów nutowych.