Nr katalogowy: 1817
Zegar kominkowy z figurą kobiety - alegorią literatury
marblit, kompozycja metali brązowiona, mosiądz, szkło;
wys. 59 cm, szer. 49,5 cm, głęb. 24 cm.
Francja, 4 ćw. XIX w.
estymacja: 3 000 - 4 000 zł
marblit, kompozycja metali brązowiona, mosiądz, szkło; wys. 59 cm, szer. 49,5 cm, głęb. 24 cm.
Francja, 4 ćw. XIX w.
Podstawa z czarnego marblitu, na planie prostokąta, wsparta na 4 nogach w formie ptasich szponów, z liściem palmowymi i wolutami akantowymi u nasady. Na cokole od frontu ryta dekoracja z rozetą między stylizowanymi gałązkami; na bokach - plastyczne maszkarony. Wyżej obudowa mechanizmu z postacią kobiecą w antykizowanej szacie, z laurowym wieńcem na włosach, siedzącą na kanelowanej półkolumnie; łokciem wsparta o zamkniętą księgę, w prawej ręce trzyma stilus, w lewej - gałąź akantu z gronami; z boku kolumny z prawej - herma uskrzydlonego sfinksa. Zegar bije godziny i półgodziny w systemie paryskim. Tarcza kolista, z gładzonego marblitu, z rytymi, złoconymi cyframi rzymskimi. Mosiężne obramienie moletowane, z wzorem perełki i kimationu. Drzwiczki w ramce mosiężnej, z wprawionym fasetowanym szkiełkiem.