Nr katalogowy: 1906
Stolik pomocniczy
fornirowany palisandrem, inkrustacja z macicy perłowej; 79 x 51,5 x 42,2 cm;
Europa Zachodnia, 2 poł. XIX w.;
estymacja: 2 200 - 3 000 zł
stolik z prostokątnym blatem o ściętych narożach, odkładanym, wsparty na wielobocznym trzonie i czterech esowatych nogach. Całość fornirowana palisandrem z blatem ozdobionym inkrustowaną z masy perłowej dekoracja floralną. Od wewnętrznej strony blatu lusterko, w oskrzynieniu liczne pojemniki i przegródki, także pojemnik na inkaust.
Stolik pomocniczy, wielofunkcyjny, przeznaczony nie tylko do przechowywania nici i robótek, ale również o funkcji toaletowej i do utensyliów do pisania. Fornirowany egzotycznym i kosztownym palisandrem i ozdobiony srebrzystą dekoracją z masy. To kontrastowe zestawienie było modne w 2 poł. XIX wieku, szczególnie na meblach w okresie rozpowszechnienia się stylu wiktoriańskiego.