Nr katalogowy: 1904
Fotel i gondolka
fornirowane jesionem; fotel: 78 x 51 x 48,5 cm; taboret - gondolka: 47,5 x 53 x 40 cm;
Polska, 30. XX w.;
estymacja: 1 500 - 2 000 zł
Polska, 30. XX w.;
fotel z ażurowym oparciem spiętym poziomą łączyną pośrodku, z trapezoidalnym siedzeniem z wyściełaną poduszką, z giętymi poręczami, wsparty z przodu na esowatych, a z tyłu na prostych nogach, wszystkich zbieżnych ku dołowi oraz na bokach spiętych łączynami. Taboret - gondolka z prostokątnym siedzeniem płasko tapicerowanym, o oskrzynieniu na bokach lekko wysuniętym ku górze, wolutowo wywiniętym na zewnątrz; wsparty na czterech graniastych nogach, w górnej partii na zewnątrz łukowato podciętych; spiętych u dołu wiązaniem w kształcie litery H z podwójną łączyną pośrodku.
Fotel i gondolka pierwotnie występowały zapewne w kompletach mebli do sypialni, które w dwudziestoleciu międzywojennym chętnie fornirowano jasnymi okleinami. Meble o formach popularnych w latach 30. XX w.