Nr katalogowy: 821
Ikona - Boże Narodzenie z pokłonem pasterzy
tempera na desce, dwie szpongi grążone; 44,8 x 38 x 3 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.
estymacja: 7 000 - 9 000 zł
malowidło w duchu okcydentalnym; z lewej - na tle wejścia do groty - postacie siedzącej Marii i Jezuska oraz stojącego nad nimi Józefa, ze złotymi nimbami wokół głów; z prawej - pasterze: dwaj klęczący, jeden stojący - z laską pasterską i parą trąbek u pasa; u góry z lewej napis cyrylicą, z abrewiacjami: „ROŻDIESTWO CHRISTOWO”; prawe naroże tłoczone we wzory plecionkowe, złocone; brzegi obrazu ujęte basmą z blachy mosiężnej, srebrzonej, tłoczonej we wzór stylizowanych róż i liści akantu; naroża z okuciem podobnie zdobionym, nałożonym na listwę basmy, aby przykryć jej spojenia;
Rosja, 2 poł. XIX w.