Auguste Louis MOREAU (1855-1919)
Nr katalogowy: 815
Para wazonów secesyjnych
cyna brązowiona; wymiary: 31,2 x 21 x 15,5 cm
oraz 31,3 x 22 x 17 cm.
Francja, pocz. XX w.
estymacja: 8 000 - 10 000 zł
korpusy owoidalne, smukłe, z przewężonymi szyjami i rozchylonymi, wywiniętymi wylewami; powierzchnia fakturowana, zdobiona reliefowo i rzeźbiarsko, o zróżnicowanej dekoracji: jeden z wazonów z figurką siedzącej na brzuścu nagiej dziewczynki z włosami upiętymi w kok, trzymającej się lewą rączką krawędzi naczynia, z margerytką w prawej dłoni; na powierzchni korpusu - motyw traw, kłosów, margerytek, motylków, pęki ziół i kwiatów; z tyłu ukosem sygnatura: „Aug. Moreau”; niżej kolisty znak gwarancyjny z napisem w otoku: „FABRICATION FRANCAISE / PARIS / MADE IN FRANCE” i wyobrażeniem odlewniczego tygla na palenisku; drugi wazon z pełnoplastyczną postacią nagiego chłopca, siedzącego na brzuścu, trzymającego się krawędzi dzbana, wychylającego się - jakby spoglądał w toń wody; powierzchnia naczynia zdobiona kępami kosaćców, szuwarów i innych roślin wodnych, wśród których wyobrażenie ptaszka i dwóch ważek; wylew z szerokim przecięciem, przez które ulewa się woda spływając na kępę liści nenufaru;
u dołu brzuśca sygnatura: „Auguste Moreau” (w tym miejscu zagniecenie - być może wada techniczna odlewu); niżej cecha gwarancyjna (jak na wazonie z dziewczynką);
cyna brązowiona; wymiary: 31,2 x 21 x 15,5 cm oraz 31,3 x 22 x 17 cm.
Francja, pocz. XX w.