Nr katalogowy: 609
Dziewczynki czytające w łóżku
Austria, Wiedeń, firma Friedrich Goldscheider;
model: Adolphe Jean Lavergne ( 1853-1901),
1 ćw. XX w.
estymacja: 2 000 - 2 800 zł
dwie dziewczynki zajęte lekturą, w łóżku dekorowanym reliefowymi girlandami i wieńcami kwiatowymi; starsza, w krótkiej sukience z bufkami siedzi na brzegu łóżka ze spuszczonymi nogami, z książką podtrzymywaną na kolanach, która czyta klęczącej obok w pościeli młodszej dziewczynce w krótkiej koszulce, obejmującej czytającą za szyję i pochylającej się ku książce; drobne uszkodzenia szkliwa na krawędziach, w narożach zagłówków łóżka otwory (do montowania baldachimu?);
fajans delikatny, farby ceramiczne w pastelowej tonacji ze szkliwem boraksowo-ołowiowym, szkliwa matowe (partie karnacji); wys. 22 cm, 23,5 x 12,5 cm;
z boku łóżka ryte pod szkliwem odręcznie: Lavergne, wyciski od spodu: FRIEDRICH GOLDSCHEIDER/ W I E N, F/3811/23/6.
Austria, Wiedeń, firma Friedrich Goldscheider (zał. 1885 - czynna do 1953),
model: Adolphe Jean Lavergne ( 1853-1901), 1 ćw. XX w.