Nr katalogowy: 911
Sekretera biedermeier
mahoń, sosna, jawor; 177 x 104 x 51 cm
Europa Środkowa, ok. 1830.
o prostych bokach i froncie, zaokrąglonych frontowych narożach, z uchylną klapa, z czterema szufladami w korpusie i z niewielką w schodkowym zwieńczeniu ozdobionym tympanonem od frontu, fornirowana wzorzystą okleiną orzechową. We wnętrzu dziesięć szuflad, z których lico górnej imituje podział na trzy niewielkie, choć wypełnia całą szerokość wnętrza, pozostałe ułożone wokół centralnej wnęki (pierwotnie zamykanej drzwiczkami). Lica szufladek ujęte podwójną intarsjowaną żyłką, a na ich środkach intarsjowane subtelne rozety.
Europa Środkowa, ok. 1830.
Klasyczna forma sekretery biedermeierowskiej, masywnej z licznymi podziałami, funkcjonalnej, z zachowanym wnętrzem z licznymi szufladkami.