Nr katalogowy: 844
Uśmiechnięty Budda
kość słoniowa, rzeźbiona, w partii miotełki - zapuszczana czarnym tuszem;
wys. 15,3 cm, szer. 6,4 cm, głęb. 4,5 cm.
Chiny, XIX/XX w.
przedstawiony jako mnich buddyjski z ogoloną głową, bosy, w fałdzistej, szeroko rozchylonej szacie, odsłaniającej tłusty, goły brzuch i tors; w obu uniesionych rękach trzyma kulki; w lewej - taoistyczną miotełkę - broń do wymiatania cielesnych pragnień, a zarazem symbol powagi duchowego nauczania; za pas na prawym biodrze - zatknięta sękata gałązka z kwiatami i owocami; na szyi - mala - sznur modlitewny z okrągłych korali; na spodzie figurki - kwadratowa sygnatura z ideogramami pisma chińskiego i dwa wydrążone zagłębienia;
Chiny, XIX/XX w.