Nr katalogowy: 842
Scrimshaw - pamiątka z zęba kaszalota
kość, grawerunek zapuszczony czarnym tuszem;
3 x 11,5 x 3,7 cm.
U.S.A.?; ok. poł. XIX w.
z wyrytą z jednej strony - poziomo, wzdłuż kła - sceną polowania na wieloryby - z łodzią wielorybników i kaszalotem wynurzającym się z fal morskich; poniżej rysunku - litera „M” - zapewne sygnatura autora; druga strona zęba gładka;
kość, grawerunek zapuszczony czarnym tuszem; 3 x 11,5 x 3,7 cm.
U.S.A.?; ok. poł. XIX w. (Przebarwienia i spękania kości).
W czasie długich rejsów na statkach wielorybniczych załoga urozmaicała sobie czas wytwarzając tzw. „scrimshaw” - pamiątki kościane z pokrywanych grawerunkiem zębów kaszalotów, kłów morsów etc. Duże zbiory tego typu obiektów przechowywane są m. in. w Stanach Zjednoczonych w „Nantucket Whaling Museum”, „ Mariners Museum in Newport News”, a także w Anglii - w „Scott Polar Research Institute” w Cambridge. Gromadzone są też chętnie przez prywatnych kolekcjonerów.