Nr katalogowy: 909
Komoda neorokokowa
dębina, mahoń, róża; 84 x 81,5 x 40,5 cm.
Francja, ok. poł. XX w.
z marmurowym blatem, o falistych bokach i froncie, dwuszufladowa, fornirowana, intarsjowana w liście i kwiaty na licach szuflad, ozdobiona mosiężnymi okuciami;
Francja, ok. poł. XX w.
Komoda nawiązująca do rokokowych wzorów mebli francuskich wykonywanych w 2 poł. XVIII w. Francuskie meble stylowe były produkowane przez wiele zakładów i fabryk stolarskich, nieprzerwanie były popularnie i chętnie kupowane nie tylko w XIX, ale także w XX wieku, a wyposażano nimi instytucje, ambasady, jak również prywatne rezydencje. Stąd obecnie zachowała się ich spora reprezentacja z różnych okresów.