Nr katalogowy: 823
Ekrytuar wraz z zestawem przyborów na biurko
brąz, częściowo patynowany i złocony;
Polska?; w typie wyrobów Br. Łopieńskich; 1 ćw. XX w.
podstawa prostokątna, na lwich, uskrzydlonych łapach, pokryta z wierzchu czarną patyną, opasana moletowanym ornamentem palmetowym; na podstawie owalna rynienka na pióra, para cylindrycznych kałamarzy z moletowanym ornamentem kwiatowym i wieczkami zwieńczonymi szyszką na akantowej rozecie; między kałamarzami - figurka sowy siedzącej na stosie książek; poniżej gałązka lauru, pióro gęsie i miecz; pozostałe przybory z kompletu to: suszka z uchwytem w formie szyszki na owalnej, akantowej rozecie; pojemnik na stalówki w formie kyliksu, z kwadratową podstawą na 4 lwich nóżkach i dwuścienny statyw na pudełko zapałek ozdobiony nakładanymi wianuszkami laurowymi, umieszczony również na podstawie z lwimi nóżkami;
wszystkie przedmioty zdobione na krawędziach palmetową moletą;
wys. 13,5 cm, szer. 38,7 cm, głęb. 26 cm;
wymiary suszki: 8 x 14,5 x 7 cm;
pojemnika kolistego - wys. 8,5 cm, średnica 10,3 cm;
podstawki do zapałek 15 x 8,3 x 8 cm.