Nr katalogowy: 611
Grupa figuralna: Muzykujący
Niemcy, Turyngia? (Volkstedt - Rudolstadt?),
kon. XIX w. - XIX/XX w.
grupa na owalnej, kanelowanej pionowo podstawie ze złoceniami, przedstawiająca czworo muzykujących w XVIIIwiecznych strojach dworskich: dama siedząca przy klawikordzie z rozłożonymi nutami, odwrócona lekko ku mężczyźnie z kapeluszem w dłoni, siedzącemu obok na krześle i przysłuchującemu się; za klawesynistką stojący i grający na flecie mężczyzna w błękitnym berecie, a przed nią, obok klawikordu - śpiewająca dama z zapisem nutowym w dłoniach;
u stóp dam - piesek; rzeźba nastawiana na owalną złoconą podstawę bębnową ze stylizowanym kimationem (gipsowa?); ubytki dekoracji plastycznej (koronki przy brzegach sukien, kryzach, kołnierzach i mankietach), klejona dłoń mężczyzny z kapeluszem, spękania, ubytki i drobne wykruszenia podstawy gipsowej- rekonstrukcji?;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, gips(?) złocony; wys. 37 cm; podstawa gipsowa wys. 6,5 cm, owal 36 x 20,5 cm;
sygn. kob. podszkl. skrzyżowane kreski przekreślone na linii krzyżowania.
Niemcy, Turyngia? (Volkstedt - Rudolstadt?), kon. XIX w. - XIX/XX w.
Grupa powstała najpewniej w wytwórni niemieckiej - w Turyngii? Choć sygnatura przypomina markę paryskiej wytwórni Edme Samsona, specjalizującej się w kopiach - naśladownictwach XVIII- wiecznej ceramiki europejskiej, to temat, stylistyka grupy i użycie tzw. dekoracji koronkowej wskazują raczej na wytwórnię
niemiecką.