Nr katalogowy: 507
Ogrodnik i ogrodniczka
Niemcy, Volkstedt, Aelteste Volkstedter
Porzellanfabrik Triebner, Ens und Eckert; XIX/ XX w.
para figurek dziewczyny i młodzieńca w strojach dworskich, na kolistych, niskich podstawach
obwiedzionych gałązką winorośli. Dziewczyna w sukience z tiurniurą i fartuszku podwiązanym z boku
kokardą, gorseciku i małym kapelusiku, trzyma misę z kwiatami i różę w prawej dłoni. Młodzieniec we
fraczku z wyłogami, spodniach podwiązanych pod kolanami czerwonymi wstążkami, z girlandą
winogron, które wyjmuje z trzymanego w prawym ręku kosza. Wsparty o pień z podwiązanymi do
grubych palików pędami. Ubytki plast. girlandy kwiatowej przy fartuszku i kwiatów w koszu
ogrodniczki, ubity koniuszek malinowej kokardy. (Ubite: palik przy pniu (2 ubytki), koniec kokardy
przy spodniach i kokardy na ramieniu, brak palca prawej dłoni ogrodnika wyszczerbienia przy
krawędzi podstawy, przetarcia złoceń).
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys.: ogrodniczka 25 cn , ogrodnik 24 cm;
sygn. kobaltem podszkl.: obok siebie dwa odwrócone widełki, podwójnie przekreślone pośrodku, wyciski: 11, 60.
Porzellanfabrik Triebner, Ens & Eckert; XIX/ XX w.