Nr katalogowy: 421
Berło procesyjne
drewno złocone, fragmentarycznie polichromowane
(dolna część trzonu wtórna), wys. 165 cm.
Polska, ok. poł. XVIII w.
Polska, ok. poł. XVIII w.
Berła procesyjne stanowiły zapomniany dziś, popularny w okresie baroku element wyposażenia liturgicznego polskich świątyń.
Stanowiły rzeźbiarski odpowiednik bardziej znanych chorągwi procesyjnych, czy malowanych feretronów. Nieliczne przykłady
zachowały się do dziś na terenach Wschodniej Polski (min. w kościołach obecnej Białorusi). Prezentowany tu obiekt pochodzi z
okresu późnego baroku, i powstał zapewne ok. poł. XVIII w., na co wskazuje min. późnobarokowa forma glorii promienistej
wywodzącej się ze złotnictwa (monstrancje), przy dość zachowawczej ornamentyce trzonu zdobionego krótkimi liśćmi akantu i
laskowaniem. Płaskorzeźbione postaci w medalionach - na awersie Matka Boska Niepokalanie Poczęta, na rewersie św. Józef z
Dzieciątkiem - są równie zachowawcze, o dość uproszczonym modelunku i kompozycji, wywodzących się z tradycji rzeźby
siedemnastowiecznej. Pierwotny stan zachowania i oryginalna polichromia i złocenia rekompensują mało wyrafinowane
opracowanie rzeźbiarskie.