Nr katalogowy: 605
Wazka dekoracyjna z miniaturą rodzajową wg Teniersa i miniaturą pejzażową
Francja, Edme Samson(?),
Paryż, kon. XIX w. - XIX/XX w.
o lekko owoidalnym brzuścu z wydzieloną przewężeniem krótką szyjką, z płasko wysklepioną pokrywą z uchwytem - gałązką róży z pąkiem oraz kielichową stopką montowaną na śrubę; krawędź stopki i brzeg wazki oprawne w miedź, uchwyty mosiężne w formie lwich główek z kółkami-antabami, montowane na brzuścu na wkręty; wokół brzegu stopki i wazki oraz u nasady wazki reliefy (plecionka koszykowa i szlak liści), na brzuścu dwustronnie barwne miniatury:
1) scena rodzajowa w pejzażu z kościółkiem w tle: przed budynkiem starzec z fajką, siedzący mężczyzna
ze szklanicą i dzbankiem oraz nadchodzący posłaniec z dokumentami, sygn. l. d.: TENIERS; miniatura ujęta
w listwowy kartusz z rocaillami, girlandami kwiatowymi i niebieską szarfą,
2) pejzaż z uschniętym drzewem nad kamienistym brzegiem jeziora.
Wokół brzegu pokrywy i miniatury rodzajowej szaro- ceglasto- złoty ornament z liściastej wici, pomiędzy miniaturami, nad sceną pejzażową i na pokrywie - kompozycje i rzuty kwiatowe;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, złocenia wypukłe, oprawa miedziana i mosiężna (złocona);
wys. 35,5 cm;
sygn. kobaltem podszkl.: skrzyżowane kreski przekreślone poziomo na linii krzyżowania.
Francja, Edme Samson(?), Paryż, kon. XIX w. - XIX/XX w.