Nr katalogowy: 1815
Ikona - Narodziny Marii
tempera na desce, 53 x 66,5 x 5 cm;
Rosja, k. XIX w.
scena malowana w manierze malarstwa zachodniego; wnętrze z kolumnami po bokach i zielonymi draperiami; Św. Anna spoczywa na łożu, obok piastunka z Marią - niemowlęciem na kolanach; za łożem w głębi postać Zachariasza z modlitewnie złożonymi rękami i wzrokiem dziękczynnie zwróconym ku niebu; przy nim stojąca niewiasta służebna z dzbanem i czarką na tacy; u góry napis cyrylicą: „ROŻDIESTWO PRIECZ[istoj]. B[ogorodi]CY”; obraz na desce zwieńczonej potrójnym łukiem, w szerokiej, profilowanej ramie złoconej;
tempera na desce, z tyłu wzmocnienie konstrukcji - parkiet z trójkątnie ułożonych, sosnowych desek; 53 x 66,5 x 5 cm.
Rosja, k. XIX w.
Obraz z ikonostasu: scena narodzin Marii otwiera zwykle drugi od dołu rząd (jarus) z ikonami świątecznymi.