Nr katalogowy: 845
Żyrandol 12-ramienny, 12-świecowy
brąz złocony, szkło szlifowane;
wys. ca 98 cm, rozpiętość ramion ca 82 cm.
Francja, 2 poł. XIX w. (Brak profitki w 1 tulejce).
o konstrukcji wieńcowej; u dołu trzonu kolista misa z podwieszoną plastyczną dekoracją kwietną, rozetą i sterczyną; na brzegu misy zamocowane ramiona - naprzemiennie dłuższe i krótsze - w formie ukwieconych gałązek akantowych, z gronami owoców; na końcach ramion - tuleje na świece, w kształcie rozchylonych kielichów kwiatowych, na ażurowych talerzykach uformowanych z 9 łodyżek kwiatowych; do ich krawędzi podwieszone szklane, szlifowane, dwuelementowe sople; trzon żyrandola dwuczłonowy, kolumnowy, ozdobiony u dołu rozetą, wyżej - nodusem z parą kaboszonów, akantem i kratką regencyjną; w połowie wysokości trzonu - przewiązka z plastycznych liści i kwiatowych festonów; w zwieńczeniu - baldaszek - również dekorowany dużymi liśćmi i kwiatami;
brąz złocony, szkło szlifowane; wys. ca 98 cm, rozpiętość ramion ca 82 cm.