opracował ks. dr Jan Ładysław Sykora,
spolszczył ks. Zygmunt Chełmicki
Dzieje objawienia boskiego w Starym i Nowym zakonie z 126 chromograficznymi obrazami według oryginałów mistrzów klasycznych , opracował ks. dr Jan Ładysław Sykora, spolszczył ks. Zygmunt Chełmicki, rektor kościoła ś-go Ducha w Warszawie. Z aprobatą konsystorza jeneralnego Archidiecezyi Warszawskiej, Tom I. Dzieje objawienia Boskiego w Starym Zakonie; Tom II. Dzieje objawienia Boskiego w Nowym Zakonie. Wiedeń 1898. Nakładem Biblii Złotej Klasyków, Max Herziga. 40 x 30 x (2 x 7) cm. Luksusowa, niezwykłej urody oprawa wydawnicza, skóra brązowa na deskach, brzegi kart złocone z trzech stron, bogato tłoczona złotem tytulatura na grzbietach. W obu tomach na licu ozdobne, wykonane z brązu, rozety z osadzonymi w nich zielonymi kamieniami ozdobnymi oraz ozdobne okucia (zapięcia) umożliwiające zamknięcie księgi. Centralnie na licach obu tomów sceny rodzajowe wykonane w litografii barwnej zamknięte wypukłą skórzaną bordiurą florystyczną na złoconym tle. W I-szym tomie wewnątrz rombu łacińska inskrypcja "Bądź wola Twoja na ziemi, jak i w niebie” oraz scena Abrahama zabijającego Izaaka i tablica Mojżeszowa z dekalogiem. Wokół rombu sceny m.in. Adam i Ewa w raju, Mojżesz z miedzianym wężem, Judyta z głową Holofernesa. W połowie każdego boku 4 małe romby z wizerunkami Mojżesza, krola Dawida, króla Salomona i proroka Izajasza. W II-gim tomie odpowiednio atrybuty czterech Ewangelistów - człowiek, wół, lew i orzeł oraz m.in.scena przyjmowania św. komunii podczas mszy. Piękne wyklejki w kształcie rozet florystycznych. Strony tytułowe w barwnej litografii, zwierające m.in. Oko Opatrzności, klucze papieskie skrzyżowane pod tiarą, pięknie zdobiony inicjał "Z" na wzór iluminowanych średniowiecznych manuskryptów, pełna tytulatura otoczona przebogato zdobioną bordiurą z ptakami wśród kwiatów. Każdy
rozdział rozpoczyna czerwony inicjał oraz duża winieta w drzeworycie ukazująca scenę rodzajową odpowiadającą treści rozdziału. Każda strona w ozdobnej ramce. Barwnych, całostronicowych litografii 126 szt m.in. Veronese, Rafaela Santi, Murillo, Rubens, Leonardo da Vinci, Tycjan, van Dyck, Rembrandt, Michał Anioł i inni. Stan zachowania: poluźnione bloki, niewielkie przetarcia oprawy, naderwanie grzbietu, niewielkie ubytki drugiego grzbietu, jedna karta luźna, brak jednej bibułki, kilka naderwanych, odciśnięty ślad od zapięcia na brzegach kilku kart. Poza tym stan bardzo dobry, a stan litografii idealny.
Monumentalne, niezwykłe dzieło przedstawiające historie Starego i Nowego Testamentu wraz z równie niezwykłą warstwą ilustracyjną, którą wydawca zebrał - i wykonał w litografii - spośród największych artystów malarzy wszechczasów, m.in. Wieczerza Pańska Leonarda da Vinci.Jeden z egzemplarzy Biblii tłumacz ks. Z. Chełmicki podarował swojej córce chrzestnej Jadwidze Korniłowskiej Sienkiewicz, córce Henryka Sienkiewicza.