Nr katalogowy: 619
Wazon z plastycznymi różami i ażurem
Niemcy, Plaue, Von Schierhlz’sche Porzellanmanufaktur
Plaue GmbH, XIX/XX w.
o kulistym brzuścu i wysokiej szyjce, z wydzieloną podstawą; brzusiec z plecionką koszykową w reliefie, przechodzącą na szyjce w plecionkę ażurową; krawędź szyjki i stopka z plastycznymi rocaillami. Brzusiec i szyjka oplecione plastycznymi gałązkami różowych i kremowych róż z listkami i pąkami oraz z plastycznymi postaciami półnagiej, bosej kobiety w tunice trzymającej rękę na krawędzi wazonu , a drugą podtrzymującej nagie putto, wspinające się po brzuścu wazonu; drobne ubytki dekoracji plastycznej;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, dekoracja plastyczna modelowana „z ręki”; wys. 36 cm;
sygn. kobaltem podszkl. podwójne skrzyżowane linie, wycisk: 467;
Niemcy, Plaue, Von Schierhlz’sche Porzellanmanufaktur Plaue GmbH, XIX/XX w.
Wazon nawiązuje formą i dekoracją do garniturów kominkowych wykonanych w Miśni na początku lat 60. XVII stulecia do pałacu króla pruskiego Fryderyka II w Poczdamie.