Nr katalogowy: 617
Serwis deserowy ze złotą różą
Niemcy, Landstuhl, Krister Porzellanmanufaktur
(do 1945 r. w Wałbrzychu -Waldenburgu na Śląsku,
od 1950 - produkcja w Landsthul), 3 ćw. XX w.
składa się z kulistego spłaszczonego imbryka z pokrywką, konicznego dzbanka do kawy z pokrywką mlecznika, cukiernicy, małej miseczki i 7 półkulistych, lekko konicznych filiżanek ze spodkami; na brzuścach naczyń i wewnątrz filiżanek konturowy złoty motyw róży z pąkiem, podmalowany szaro; krawędzie naczyń, pokrywek i uchwytów ze złotymi obwódkami;
porcelana, naszkliwnie złoty i szary druk;
wymiary: imbryk - wys. 12 cm, dł. 30 cm;
dzbanek - wys. 18,5 cm, dł. 25,5 cm;
cukiernica - wys. 8,2 cm, średn. 11 cm;
mlecznik - wys. 8 cm, dł. 16 cm;
filiżanka - wys. 5,8 cm, średn. 9,8 cm;
spodek - wys. 1,8 cm, średn. 15 cm;
sygn. drukiem zielenią chromu: litera R pod koroną muralis, KPM/ Krister/ Germany/ 11, czerwienią druk; 712 (numer modelu) oraz 4, 14, 17, 26 lub 28.
Niemcy, Landstuhl, Krister Porzellanmanufaktur (do 1945 r. w Wałbrzychu -Waldenburgu na Śląsku, od 1950 - produkcja w Landsthul), 3 ćw. XX w.
Najstarsza fabryka porcelany w Wałbrzychu, wytwórnia Carla Kristera (zał. 1831), po II wojnie została przeniesiona do Niemiec i od 1950 roku włączona do Rosenthal AG w Selb; po II wojnie światowej w Wałbrzychu nadal działała fabryka porcelany, przemianowana na zakłady „Wawel”.